Akupunkturun Uygulama Şekilleri ve Süresi

Akupunkturun Uygulama Şekilleri ve Süresi

Akupunkturun Uygulama Şekilleri ve Süresi

Haftada 2 veya 3 gün olarak günaşırı başlayan tedavi genellikle 20-30 seans arasında bitirilebilmektedir. Uygulama farklı uzunluk ve çaptaki steril akupunktur iğneleri ile yapılır ve bir seans yaklaşık 25 dakika sürer. Daha etkin sonuç almak için tedavinin sakin bir ortamda yapılması tavsiye edilir. Akupunktur uygulama yöntemleri ise şöyledir.

 

Tüm Vücut (Genel) Akupunktur Uygulaması

Hastanın kulak, baş, yüz, boyun, sırt, bel, göğüs, karın, kollar ve bacaklardaki tüm noktalardan yapılan teşhise göre uygun olarak kullanılan ve hastayı yatırarak tedaviye alınan yöntemdir. Bu yöntemde tedavi başarı yüzdesi yüksek olduğu için en sık kullanılan tedavi yöntemi tüm vücut akupunktur uygulamasıdır. 

 

Lazer Akupunktur Uygulaması

Tüm vücut ve/veya diğer akupunktur uygulama yöntemlerine akupunktur lazeri ilave edilerek yapılan metottur. Özellikle terapatik amaçla kullanılan soft akupunktur lazer uygulamaları çok etkili sonuçlar vermektedir. Bazen iğne korkusu olanlarda ve küçük çocuklarda akupunktur noktalarına iğne yerine lazer akupunkturu uygulayarak da akupunktur etkisi yapılabilmektedir. 

 

Elektro Akupunktur Uygulaması

Akupunktura ait bir uygulama şekli olan elektro akupunktur da kanıta dayalı tıp açısından oldukça etkin bir yöntem olup akupunktur iğnelerinden alçak frekanslı akımların (TENS) verilmesi ile gerçekleştirilir. 

 

Mikrosistem Akupunktur Uygulaması

Akupunkturun bir diğer uygulama şekli mikrosistem akupunkturdur; “mikrosistem” ile tüm vücuttaki organların, dokuların, yapıların temsil edildiği alanlara sahip küçük bölgeler kastedilmektedir. Bu amaçla en sık kullanılan bölge kulak akupunkturudur. 

 

Kulak Akupunktur Uygulaması

Kulak akupunkturu kulağın dedektör denen tarayıcı cihazlarla taranarak cilt direncinde farklılık bulunan hastalıkla ilgili alanlara iğne batırılması ile gerçekleştirilir. Kulak akupunkturunda geleneksel Çin Tıbbı’nda belirtilen standart noktaların yanısıra Batı tıp ekollerinden gelen Nogier akupunkturu da uygulanır. 

 

YNSA ve Kafa SCALP Akupunktur Uygulaması

YNSA akupunkturu el, ayak, göz, kafa gibi vücudun küçük bölümlerinden belirlenen noktalar ile tüm sisteme etki edecek şekilde uyarı yapılan hızlı ve etkili mikro sistem bir akupunktur uygulamasıdır. Kafa derisinden yapılan uygulamalar ise scalp akupunktur olarak adlandırılır ve en çok bu bölge kullanılır. 

 

Kulak Kalıcı İğne Uygulaması

Kulakta elektro akupunktur yapılmamakla birlikte etkinin uzatılmak istendiği hastalarda kalıcı iğne uygulaması da yapılabilmektedir.

Akupunktur tedavisi tek başına veya destek tedavi olarak uygulanabilir. Doğru uygulamada yan etkisi yok denecek kadar az olup, düşük komplikasyon riskine sahip güvenli bir tedavi yöntemidir.

BENİ ORAYA GÖTÜR B.Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp