Metabolik Balans

Metabolic Balance

Metabolic Balance; insan vücudunda dengeyi sağlayan, "kişiye özel dengeli beslenme programıdır".

İnsanı kısa sürede başarıya ulaştırır, ama kısa süreli bir diyet programı değildir. Sağlıklı beslenme kurallarını öğretip hayata geçirilmesini sağlayan bir sistemdir.

Kalori hesabına dayalı bir diyet değildir. Kilo vermeyi sağlayacak olan gıdalar kan değerleri ve kişisel verilere göre belirlenir. Bu belirleme sırasında gıdaların kalorilerinden çok, glisemik yükleri ve kişinin metabolizma özellikleri dikkate alınır.

Metabolic Balance kalori sınıflandırmasına göre değerlendirilecek olursa; hastane ortamında, kısa süre uygulanabilen, çok düşük kalorili diyetler kadar etkili olmasına rağmen, günlük hayatı kısıtlamadan uzun süre uygulanmasında sakınca görülmeyen, düşük kalorili gruba yakın bir sistemdir. Ancak başarısı, kalori ayarlamasından ziyade, yiyecek seçimi ve yiyecek gruplarının kombinasyonu ve tüketim şekliyle yakından ilgilidir.

Dengeli Hayatın Anahtarı Metabolic Balance'ta

Metabolic Balance'ın temeli kişiye özel bir beslenme planı hazırlanmasıdır. Bu plan, kişinin güncel laboratuar tahlilleri ve sağlık durumunun gözden geçirilmesi sonunda hazırlanır.

Bir insanın günlük enerjisinin yüzde 40-45'i karbonhidratlardan, yüzde 30-35'i yağlardan, yüzde 20-30'u proteinlerden sağlanacak şekilde düzenlenmiştir. Metabolic Balance sisteminde her öğünde protein, karbonhidrat, yağ ve lifli gıdalar günlük ihtiyaca göre listede yer alır.

Metabolic Balance; tatsız tuzsuz, yağsız, light veya iştah kesici yapay yiyeceklerle mideyi doldurup zayıflatan, sürdürülmesi zor bir beslenme programı değil; ideal ölçülerde, vücudun ihtiyacı olan gıdaların en doğal halleriyle, en lezzetli şekilde hazırlanıp tüketilmesini sağlayan ve ömür boyu zevkle sürdürülebilir bir sağlıklı beslenme biçimidir.

Metabolizma Endokrin Derneği'nin hazırladığı Obezite Kılavuzu'nda kabul edilebilir bir diyet programının nasıl olması gerektiği şu maddelerle ifade edilmiştir:

"Kabul edilebilir bir diyet programında:

  • Enerji alımı enerji harcanmasından az olmalı,
  • Diyet içeriğinde proteinler, vitamin ve mineraller, esansiyel yağ asitlerinden yeterince bulunmalı,
  • Diyet doyma etkisi sağlamalı,
  • Diyet günlük kullanıma uygun olmalı ve majör komplikasyon yaratmadan uzun süre uygulanabilmeli,
  • Diyet kişilerin damak tadı ve alışkanlıklarına uygun olmalı ,
  • Ve yeterli lif ve protein içermelidir."

Metabolizma Endokrin Derneği'nin belirlediği bu kıstaslar Metabolic Balance sistemi ile de örtüşmektedir.

Bir diyet, balık yemek ise; Metabolik Balans balık tutmayı, lezzetli bir şekilde pişirip sağlıklı bir şekilde yemeyi öğrenmektir.

Sağlıklı bir diyet özel veya toplu taşıma aracına binip bir yerden bir hedefe ulaşma şekli ise; Metabolic Balance kişiye özel aracı, her türlü hava ve yol şartlarında, trafik kurallarına göre emniyetle kullanarak hedefe varmayı öğrenmektir.

Metabolic Balance sadece zayıflamayı değil, gerekiyorsa kilo almayı ve ideal kiloda kalmayı da sağlayan kilo düzenleyici bir metabolizma programıdır. Bu program, Metabolizma Endokrin Uzmanı Dr. Wolf Funfack rehberliğinde doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından geliştirilmiştir.

Sizin için düzenlenmiş bir beslenme planı yardımıyla yeme-içme alışkanlıklarınız sağlıklı, dengeli bir hale gelecektir.

BENİ ORAYA GÖTÜR B.Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp