Tıbbi Sülük Tedavisi

Tıbbi Sülük Tedavisi

Eski çağlardan beri, sülükler birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılmıştır. İnsan vücudunu iyileştirici etkileri nedeniyle, geleneksel bir tedavi yöntemi olan sülük tedavisi hastalıkların iyileştirilmesinde günümüzde de kullanılmakta ve her geçen gün önemi daha da anlaşılmaktadır.

 

Damar Hastalıklarında Sülük Tedavisi

Sülükler salgılarında çok yararlı olan 100'ün üzerinde biyoaktif maddeye sahiptir. En önemlilerinden biri, antikoagülasyon maddesi olarak işlev gören hirudin'dir. Calin, kan pıhtılaşmasını da engelleyen başka bir bileşendir. Fibrin pıhtılarını çözen ve trombüs oluşumunu engelleyen bir bileşen, destabilazdır. Sülük tükürüğü ayrıca bir Faktör Xa önleyicisi içerir ve bu bileşik pıhtılaşma Faktör Xa'nın pıhtılaştırıcı etkisini kısıtlar. Aynı zamanda interstisyel sıvının viskozitesini azaltan hiyalüronidaza sahiptir. Vazodilasyon etkisi için, asetilkolin ve histamin benzeri maddeler ile karboksipeptidaz A inhibitörleri vardır. Bu üç madde, daraltılmış damarları genişleterek kan akışını artırır. Bunlar, sülük tükürüğündeki çok yararlı bileşenlerden sadece bazılarıdır.

Yukarıda bahsedilen bileşenler, kanın viskozitesini azaltmak, daha iyi kan akışını oluşturmak için sülükler tarafından salgılanır, böylece kanın kıvamını daha ince hale getirir. Kalın bir kıvama sahip olan kan, pıhtı oluşumuna meyilli olduğu kadar, bir bireyin kan basıncını da arttırır.Yani yüksek tansiyon yapar. Bu pıhtılar, vücudun farklı bölgelerine gidebilir ve bir damarı tıkayabilir. Bunu sonucunda felç veya kalp krizine neden olabilir. Kalın kan distal ekstremitelerin, özellikle parmakların ve ayak parmaklarının uçlarının yeterli oksijenli kan ve ihtiyaç duydukları besinleri almama riskini doğurmaktadır. Bu nedenle, sülükler tükürüğündeki antikoagülasyon bileşeni doğal olarak kanı incelten trombosit kümelenmesini engellemeye çalıştığı için hayati öneme sahiptir.

Kardiyovasküler ve periferik damar tıkanıklığı olan hastalarda uygulanan sülük tedavisi bölgeye daha iyi kan akışını sağlayacaktır.

 

Kardiyovasküler Hastalıklarında Sülük Tedavisi

Yirminci yüzyılın başlarından beri insanlar, kalp-damar hastalıklarını tedavi etmek için sistemik antikoagülan etkileri olan sülüklerin tükürüğündeki Hirudin enziminden faydalanmışlardır. Ayrıca Hirudin, segmental refleks mekanizmalarını uyardığı için, kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

 

Alopesi ve Kellik Tedavisinde Sülüklerin Faydaları

Sülük tedavisinin kan dolaşımını arttırdığı bilinmektedir, bu nedenle tedavi, inceltme veya kel bölgelere uygulandığında, kan dolaşımının artmasıyla, kıl foliküllerini kuvvetlendirerek kıl köklerinin beslenmesini artırmaya yardımcı olur.

Mantar enfeksiyonları veya kepeklerin neden olduğu alopesi olan insanlar da, mantar enfeksiyonları ile savaşmaya yardımcı olan sülüklerin tükürüğündeki antibakteriyel bileşenlerden faydalanır.

 

Artrit hastalığında Sülük Tedavisi

Artritik eklem tedavisinde ilk önce, tıbbi sülükler problemle ilgili belirli alanlara yerleştirilmeden önce bölge temizlenir. Bu süreçte önce sülükler doğal bir anestetik salgılarlar. Sülük, enfekte kanı vakumlayarak tükürüğünden terapötik bileşenleri ve enzimleri serbest bırakır. Sülüğün salgılarındaki bu bileşenler ve enzimler eklemlerindeki iltihabı ve ağrıyı azaltmada mucizevî etkiye sahiptirler.

Tedaviden ertesi gün sonra eklem ağrısı ve iltihaplanmada iyileşme belirtileri görülecektir. Sülük tedavisi artriti tedavi etmenin en güvenli yollarından biridir.

 

Diyabet Tedavisinde Sülüklerin Faydaları Nelerdir?

Sülüklerin tükürük bezlerindeki en önemli maddelerden biri de kan pıhtılaşma mekanizmasını baskılayan Hirudin'dir. Diyabet hastalarında daha yüksek kan pıhtılaşması riski taşıyan viskoz (kalın) kan olduğu bilinen bir gerçektir. Pıhtıların genel dolaşımda gelişimi ve yer değiştirmesi, ciddi tehditler getirir, bu nedenle kanın pıhtılaşmasının bastırılması önemlidir.

Hirudin ayrıca kan pıhtılaşmasını önler; aynı zamanda kanın akışkanlığını artırır, kalp ve kan damar çeperindeki baskıyı hafifletir. Kalp pompasının önündeki yük kalkar, kalp rahat çalışır. Sülük tedavisi en yaygın kulak ve işitme problemlerini tedavi etmemize yardımcı olur.

 

Sülük tedavisi kulak ve işitme sorunları nasıl yardımcı olabilir?

Yukarıda bahsedilen rahatsızlıklardan muzdarip kişiler, özellikle kulak ve işitme probleminin bir enfeksiyon veya iletim tipi vasküler bir problemden kaynaklanması halinde sülük tedavisinden büyük ölçüde faydalanabilir.

İlk olarak, sülükler bölgeyi rahatlatmak için anestetik bir enzim salgılar ve daha sonra kanın pıhtılaşmasını ve kan pıhtılarını eritmek için kullanılan yararlı enzimleri ve bileşenleri kan dolaşımına bırakır. Kan damarları enzimler tarafından genişletilecek ve böylece dolaşım sağlanacaktır. Antibakteriyel enzimler de kulak sorununa neden olan bakterileri öldürmek için serbest bırakılacaktır; Bu anti-bakteriyel maddeler ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve daha fazla enfeksiyonla savaşma gücü artar.

 

Endometriozis Tedavisinde sülüğün faydaları

Sülük tedavisinin Endometriozis hastası kadınlar için çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Sülüklerin salgısındaki tükürük, kanın pıhtılaşmasını önleyebilen ve doku yenileyen enzimlerden zengindir. Bu enzimler kan pıhtılarını çözdükten sonra dokuları yeniler ve uterusa normal bir kan akışının geri gelmesi sağlanmış olur.
Sülüğün tükürüğündeki bir diğer önemli bileşik, iltihabın azaltılmasına yardımcı olan iltihap önleyici enzimlerdir. Sülüğün enzimleri sayesinde iltihap azalır, kan damarlara serbestçe akabilir.

 

Göz Hastalıklarında sülük tedavisinin faydaları

Sülük tedavisi Glokomun ilerlemesini önler. Göz tansiyonunu düşürür.Glokom, vitreusun çok fazla üretimi veya vitrözün çok yavaş geri emilimi olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Vitreus göze besleyen şeffaf, jöle benzeri bir maddedir. Glokom çok fazla, göz içi basıncın artmasına ve göz yapılarının sıkışmasına neden olabilir. Bu durum, görüntünün kademeli olarak bulanıklaşmasına ve belirli oranda görme kaybına neden olur.

Sülük Tedavisi bu hastalığın ilerlemesini önler. Sülüklerin kullanımı göze kan akışını artırarak göz içindeki basıncı önler. Sülük tedavisi, düzenli ve sık aralıklarla yapıldığında glokomlu hastalara yardımcı olur.

 

Göz iltihabının önlenmesi

Sülük tedavisinin faydalı olabileceği başka bir alan da göz iltihabıdır. Chorioretinitis [koroid ve göz retina iltihabı], konjunktivit [bir veya her iki gözün konjonktivinin iltihabı], Keratitis [gözün kornea, gözün ön kısmı iltihaplı hale gelir] ve schleritis [ sklera olarak bilinen gözün beyaz dış kaplamasını etkileyen ciddi bir inflamatuar hastalıktır.

Sülük Tedavisi sırasında, enzimler iltihabı azaltır. Bu, basınçta bir azalmaya yol açar ve enflamasyon sonrası komplikasyonları önler.

Sülük tedavisi (Hirudoterapi) aynı zamanda canlandırıcı ve yenilenmiş enerji hissinin hasta tarafından hissedildiği gençleştirici bir etkiye sahiptir. Bunun nedeni, kanın temizlenmesinden kaynaklanmaktadır.

 

Diş eti hastalıklarında sülük tedavisi

Diş eti hastalıkları, her yaştan insanın en sık karşılaştığı sorunlardan biridir.

Sülüklerin birçok yararlı enzim ürettiği bilinmektedir. Diş eti hastalığını etkili bir şekilde tedavi etmek ve iyileşmeyi desteklemek için uzun yıllardır sülük tedavisi kullanılmıştır. Sülüklerin antikoagülasyon ajanları, diş etlerinde kan akışını arttırır, toksinleri temizlemeye ve etkilenen bölgeye besinlerin verilmesine yardımcı olur. Bu antikoagülasyon ajanları ayrıca diş etlerinde oluşabilecek kan pıhtılarının çözülmesinde çok etkilidir.

Sülükteki diğer yararlı bileşenler, diş etlerinin şişmesini ve iltihaplanmasını azaltan anti-enflamatuar maddelerdir. Sülüğün tükürüğü ayrıca bakterilerin çoğalmasını baskılayan antibakteriyel bileşenler içerir.

 

Hepatit tedavisinde sülüğün faydaları

Karaciğer çok önemli bir organımızdır. Sadece toksinleri vücudumuzdan filtrelemek için değil, aynı zamanda önemli enzimleri üretmede, vitaminler ve besinler için bir depolama alanı görevi görmede ve vücut dengesinin korunmasında çok önemli görevleri vardır.

Karaciğerde oluşan enfeksiyon ve inflamasyonla mücadele etmek için sağlıklı bir kan kaynağına ihtiyaç duyulur. Sülüklerin tükürüğünde bulunan yararlı enzimler, şişmeyi azaltmaya yardımcı olan antienflamatuar enzimleride içerir.Aynı zamanda tükürüğünde hastalıklara karşı mücadele eden bileşenler de vardır.

 

Yüksek tansiyonun sülükle tedavisi

Yapılan araştırmalarda, sülüklerin tükürüğünün daha düşük kan basıncına yardımcı olabilecek birçok yararlı enzime sahip olduğu bulunmuştur.

Sülüğün tükürüklerinde bulunan antikoagülasyon enzimleri, kanın pıhtılaşma eğilimlerini azaltır ve böylece kan pıhtılarını çözen enzimlerin yanı sıra vücutta iyi bir kan akışını teşvik eder, Bu yüzden sadece kan pıhtılarını parçalamakla kalmaz, aynı zamanda pıhtılaşmayı önler. Bu enzimler vücudun diğer bölgelerine giderek hem sistolik hem de diyastolik basınçlarda gözle görülür bir düşüşe neden olur.

Bu enzimler kanın kalınlaşmasını önler, böylece sadece kalpte değil, vücudun diğer kısımlarında da daha iyi kan dolaşımını teşvik eder.

 

Zona tedavisinde sülüklerin etkisi

Zona hastalığı [Herpes Zoster], yetişkinlerde viral bir deri hastalığıdır ve çocukluk çağında suçiçeği hastalığından sonra uykusal viral madde erişkinliğindeki reaktivasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Yıllar sonra kendilerini yeniden aktive edebilir ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda iltihap, ağrı ve küçük cilt kabarcıkları şeklinde ortaya çıkar.

Herpes zoster'in cilt görünümü ciddi değildir, ancak altta yatan sinirin inflamasyonunun neden olduğu ağrı haftalarca sürebilir ve şiddetli olabilir.

Zona Tedavisi sadece ağrının şiddetini ve süresini sınırlamak için tasarlanmıştır, [sinir yolunun etrafında kronik şiddetli ağrı]. Sülükler tükürük, analjezik [ağrı öldürme] ve nöroptropik etkileri olan bir madde içerir. Sülüğün genel ağrı giderici ilaçlardan daha güçlü ve daha uzun sürdüğü bilinmektedir.

 

Spor yaralanmalarının sülükle tedavisi

Sülük tedavisi, ağrıyı, iltihabı ve kan pıhtılarını çözdüğü bilinen tükürüğünde bulunan enzimlere bağlı spor yaralanmalarının iyileşme sürecinde son derece faydalıdır.

Sülük tedavisinin süresi, spor yaralanmasının şiddetine bağlıdır. Benzer şekilde, seansların sıklığı ve tedavide kullanılan sülük sayısı da bireysel olarak değişir.

 

Venöz hastalığında sülük tedavisi

Sülük tedavisnin, venöz hastalıkları olan hastalara yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Variköz venlerden kaynaklanan ağrı ve şişlik hissini azaltmaya ve oluşan kan pıhtılarının çözülmesine yardımcı olur. Ancak, sülük tedavisi, yetersiz kapaklar ve yetersiz damar dilatasyonu nedeniyle venöz hastalığı olan hastalar için etkili değildir.

BENİ ORAYA GÖTÜR B.Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp