Fibromiyalji FMS ve Kronik Yorgunluk Sendromu CFS

Fibromiyalji FMS ve Kronik Yorgunluk Sendromu CFS

Fibromiyalji FMS ve Kronik Yorgunluk Sendromu CFS

Fibromiyalji Sendromu FMS Nedir?

Fibromiyalji, genel kas ağrıları ve vücuttaki belirli noktalarda kronik ağrı ile karakterize bir yumuşak doku romatizmasıdır. Hastalığa yorgunluk, uykusuzluk, depresyon gibi çeşitli fiziksel ve psikolojik belirtiler de eşlik eder.

FMS'de Ayırıcı Tanı

Fibromiyaljinin çoğu diğer pekçok hastalıkla birlikte var olduğu ve diğer pek çok hastalığı taklit etme eğiliminde olduğu için kesin tanı sorunludur. (sistemik lupus eritematozus (SLE), miyaljik ensefalit (ME), Raynaud sendromu, hipotiroidizm, ankilozan spondilit, romatoid artrit ve osteoartrit gibi hastalıklar)

FMS'de Komorbid durumlar

FMS için genetik veya biyokimyasal belirteçler yoktur ve hastalar sıklıkla migren, interstisyel sistit ve irritabl barsak sendromu gibi diğer komorbid hastalıklar ile birlikte bulunurlar. (Lucas, Brauch, Settas ve Theoharides 2006)

FMS ve CFS

FMS, kronik, kalıcı yorgunluk ile çok ilişkili olduğundan, genellikle Kronik Yorgunluk Sendromu (CFS) ile karıştırılır. (Flaws, 2000) CFS hastalarının çoğu fibromiyalji kriterlerini karşılar ve fibromiyalji hastalarının % 70'i CFS kriterlerini karşılar. Bununla birlikte, CFS'den farklı olarak, fibromiyalji hastaları genellikle daha belirgin kas eklem ağrıları yaşarlar. Ayrıca, FMS hastaları tipik olarak kokulara, parlak ışıklara ve yüksek seslere karşı aşırı duyarlıdırlar. FMS'de baş ağrıları ve temporomandibular eklem (TME) ağrısı olarak da bilinen çene ağrısı yaygındır. (Flaws, 2000)

Kronik yorgunluk; kişilerin yeterli miktarda dinlenmesine rağmen sürekli olarak kendilerini yorgun hissetmeleri, iş verimliliklerinin düşmesi, isteksizlik ve sosyal hayattan uzaklaşma, mutsuzluk gibi belirtilerle kendini gösteren psikolojik bir sorundur.

CFS'de Ayırıcı tanı

Ayırıcı tanı nörolojik (multipl skleroz gibi), enfeksiyöz (enfeksiyoz mononukleoz, CMV, toksoplazmozis, Lyme hastalığı, AIDS, tropikal ve parazitik enfeksiyonlar gibi), metabolik-endokrin, konnektif doku hastalıkları, lenfoma, diğer karsinomalar ve major depresyonu içine alır. Carruthers BM, Jain AK, De Meirleir KL, Peterson DL, Klimas NG, Lerner AM, Bested AC, Henry PF, Joshi P, Powles ACP, Sherkey JA, van de Sande MI. Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome: clinical working case definition, diagnostic and treatment protocols (a consensus document): Journal of Chronic Fatigue Syndrome: Multidiciplinary Innovations in Research, Theory & Clinical Practice 2003;11:7-115

CFS'de Komorbid durumlar

Birincil fibromyalji sendromu (FMS), myofasiyal ağ sendromu (MPS), temporomandibuler eklem sendromu (TMS), irritabl barsak sendromu (IBS), interstisyel sistit, irritabl mesane, mitral valv prolapsusu, Reynau fenomeni, depresyon, migren, allerjiler, multipl kimyasal sensitivite (MCS), Hashimoto tiroiditi v.b. Carruthers BM, Jain AK, De Meirleir KL, Peterson DL, Klimas NG, Lerner AM, Bested AC, Henry PF, Joshi P, Powles ACP, Sherkey JA, van de Sande MI. Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome: clinical working case definition, diagnostic and treatment protocols (a consensus document): Journal of Chronic Fatigue Syndrome: Multidiciplinary Innovations in Research, Theory & Clinical Practice 2003;11:7-115

Fibromiyaljiyi Gelenekse Çin Tıbbı ve Akupunktur ile tedavi ederken aşağıdaki ilkelere odaklanın:

  • Qi akışını eski haline getirmek için kanallarda engeli kaldırın, Böylece vücut fonksiyonunu yeniden uyarılır ve ağrı ortadan kaldırılır
  • Zihni sakinleştirme ve uykuyu teşvik etme,
  • Sindirim fonksiyonunun güçlendirilmesi,
  • Özü beslemek
  • Hormonları dengelemek,
  • Qi'yi güçlendirmek,
  • Çin bitkileri de; virüsleri yok etmek için kullanılabilir, toksisiteyi ortadan kaldırır ve Yin ve Yang dengesini geri yükler.

Youtube Maraş Sağlık kanalımızdaki Fibromiyalji konulu videolarımıza bakabilirsiniz: Youtube'da izle

Fizik tedavi ve rehabilitasyon Nedir?

13.03.2023 12:34:16

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, bir hastanın fiziksel fonksiyonunu, hareketliliğini ve yaşam kalitesini geri kazandırmaya ve artırmaya yardımcı olan sağlık disiplinleridir.

Devamı

Osteopati Nedir?

13.03.2023 12:33:50

Osteopati, kas-iskelet sistemi ve genel sağlık ve refah arasındaki ilişkiye odaklanan, manüel tıpın bir türüdür.

Devamı

Manuel Terapi Nedir

13.03.2023 12:33:42

Manuel terapi, fizyoterapistlerin kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için kullandığı elle yapılan bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Pilates Nedir?

13.03.2023 12:29:36

Pilates, temel kas gücünü, esnekliği ve beden kontrolünü odak alan, düşük etkili bir egzersiz yöntemidir.

Devamı

Reformer Pilates Nedir?

13.03.2023 12:29:14

Reformer Pilates, direnç temelli egzersiz yapmaya izin veren bir ekipman olan Pilates reformer kullanarak yapılan bir Pilates türüdür.

Devamı

Schroth Terapisi Nedir?

13.03.2023 12:28:57

Schroth terapisi, omurganın yan eğrilikleri ile karakterize edilen skolyozu tedavi etmek için kullanılan özel bir fizik tedavi yaklaşımıdır.

Devamı

Bilgi ve randevu için bu formu doldurup gönderiniz. Uzmanlarımız size dönüş yapacaklardır.

...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR B.Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp