Meniere Hastalığı nedir?

Meniere Hastalığı nedir?

Meniere mn2İlk defa 1861 yılında Dr.Prosper Meniere tarafından fark edildiği için onun ismiyle anılır.

İç kulakta bir çeşit rahatsızlıktan dolayı ataklar halinde seyreden baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme kaybına neden olur. Sebebi henüz bilinmiyor, ancak iç kulaktaki bir bölmede bulunan özel bir sıvının yüksek basınca ulaşması sonucu oluştuğu düşünülüyor.

Toplumda rastlanma sıklığı % 0,2'dir. Bu durumda Türkiye'de yaklaşık 140 bin Meniere hastası var. Ailesinde Meniere hastalığı olan birinde görülme olasılığı daha yüksektir.

Meniere Hastalığı Belirtileri nelerdir?

tinnitusMeniere hastalığının en can sıkıcı belirtisi baş dönmesidir. Beraberinde kulak çınlaması ve işitme kaybı da görülür. Bazen bu tabloya soğuk terleme, bulantı, kusma da eklenebilir. Ataklar herkeste aynı seyretmeyebilir. Bu belirtilerden bazıları daha baskın olabilir. Tipik bir atak, kulakta dolgunluk hissi ile başlar. İşitmede dalgalanmalar veya kulak çınlamasındaki değişikler de atak başlangıcını haber verebilir. Baş dönmesi iç kulaktaki rahatsızlık dışında başka bir çok nedeni de olabilir(Sinir sistemi rahatsızlıkları, metabolik hastalıklar, vs..) Meniere hastalığında özellikle baş dönmeleri esnasında işitme kaybı yaşanır.
Hastalık genelde tek kulaktan başlar, ama hastalığın seyrinde zamanla diğer kulak da tutulabilir.
Birçok vakada etkilenen kulakta ilerleyen işitme kaybı görülebilir.

Baş dönmesi nasıl olur?

Baş dönmeleri nöbetler halinde gelir. Baş dönmesi geldiğinde kişi denge kurmakta zorlanır. Yerinde durduğu halde sanki hareket halindeymiş gibi hisseder. Bir de üstüne bulantı, kusma eklenir. Ataklar bazen yarım saat-iki saat arası sürer. Bazılarında daha da uzun sürebilir. Atakların olduğu dönemde kişi, günlük aktivitelerinden otomatik olarak devre dışı kalır. Atak sonrası hasta kendini halsiz ve bitkin hissedebilir.

Meniere hastalığı özellikle ataklar sırasında rahatsızlık verici olup , insanı günlük işlerinden alıkoysa da , öldürücü bir hastalık değildir.

İşitme kaybı nasıl gelişir?

Hastalığın erken dönemlerinde ataktan hemen önce veya sonrasında işitme kaybı görülebilir. Ardından normale döner. Geç dönemde atak sonrasında işitme kaybının normale dönmesi gecikir. Zamanla, işitme kaybı kalıcı hale gelir. Hastalığın ilk dönemlerinde pes tonları tutan işitme kaybı meydana gelir. Yüksek tondaki sesler kişiye rahatsızlık verir. .

Meniere (İç Kulak Tansiyonu) Hastalığı neden olur?

Meniere hastalığının iç kulaktaki bir bozukluktan meydana geldiğini söylemiştik. Nedeninin anlatmadan önce kısaca kulak yapısından bahsetmekte fayda var.

Meniere mn4

Meniere mn5

Meniere mn6

Kulak üç bölümden oluşur:

 • Dış kulak (sesin çevreden kulak zarına iletildiği bölüm)
 • Orta kulak( kulak zarından başlar. Burada seslleri birbirne ileten üç kemikçikten oluşmuştur)
 • İç kulak (Salyangoz ve yarım daire kanallarından oluşmuştur. Salyangoz, diğer adıyla koklea işitmeden, yarım daire kanalları ise dengeden sorumludur (vestibuler sistem). Yarım daire kanalları zardan oluşmuş tünellerden meydana gelmiştir. Birbirine dik duran bu tünellerin içinde endolenf denilen bir sıvı vardır. Hareket halinde yer değiştiren sıvıdan beyne iletilen uyarılar denge kurmamızı sağlayan önemli olaylardan biridir.

Meniere hastalığındaki akut bir atağa, endolenf sıvısındaki basınç dalgalanmalarının neden olduğu düşünülmektedir. Zardan oluşan tüneller (membranöz labirent) içerdiği endolenf sıvısındaki basınç artışından dolayı balon gibi şişer. Basıncın artmasındaki nedenlerden biri bu sıvının döküldüğü yerde oluşan bir tıkanmadır. Bu tıkanmaya eski bir yara izi veya doğuştan dar olan kanallar neden olabilir. Bazı durumlardaysa fazla sıvı miktarına bağlı basınç artışı olabilir.

Son zamanlarda endolenfatik kesenin bağışıklık sistemi üzerindeki fonksiyonları üzerinde durulmuştur. Bu yüzden bağışıklık sistemindeki hastalıklar da Meniere hastalığına neden olabilir. Bununla beraber birçok durumda nedeni bilinmez. Bilinen nedenler arasında iç kulak iltihabı, kafa travması, genetik yatkınlık ve allerji vardır.

Meniere Hastalığı nasıl teşhis edilir?

Meniere hastasının kulak muayenesi normal görülür. Baş dönmesi atakları sırasında görülebilecek en önemli bulgu istemsiz göz hareketleridir.
Tanıda hastanın hikayesi önemlidir (Ataklarla gelen baş dönmesi, işitme kaybı)

 • İşitme testlerinde atak sonrası işitmenin azaldığı ve sonra normale döndüğü tespit edilir. Hastanın işitme kaybı ilk önce günlük konuşma frekanslarında iken, zamanla yüksek frekansta (tiz sesler) da kayıplar görülür.
 • Elektrokokleografi -ECOG (iç kulak sıvısındaki basıncı ölçer)
 • Elektronistagmografi-ENG (denge fonksiyonlarını araştırır)

Ayrıca Meniere hastalığı ile aynı belirtileri veren çok nadir beyin tümerlerini dışlamak için bilgisayarlı tomografi, MR yapılabilir.

Bununla birlikte Meniere hastalığına yatkınlaştıran aşağıdaki durumların araştırılması önemlidir.

 • Geçirilmiş sifilis (frengi), kabakulak enfeksiyonu
 • Genel bağışıklık sisteminin dengede olup olmadığı
 • Kan kolesterol ve şeker seviyesi
 • Tiroid bezi hastalığı
 • Sinüzit vb gibi rahatsızlığı olup olmadığı belirlenir.

Meniere Hastalığı Tedavisi - Meniere İç Kulak Tansiyonu Hastalığı Nasıl tedavi edilir ?

Günümüzde hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Ama tedavilerle hastalığı büyük oranda kontrol altına almak mümkündür. Ayrıca atağı tetikleyen durumlardan kaçınmak da hastalığı kontrol atlına almanın en iyi yollarından biridir.

İlaç tedavileri arasında vestibuler sistemi baskılayarak baş dönmesini engelleyen ilaçlar, idrar söktürücüler, steroid... bulunmaktadır. Atak sırasında ve ataklar arasında farklı grup ilaçlar kullanılmaktadır.

Birçok hastada atakları tetikleyen fiziksel veya duygusal streslerdir. Uykusuzluk ya da uyku düzenindeki bozukluk, veya aşırı yorgunluk atakları tetikleyebilir. Ayrıca kafein, sigara, alkol, tuzlu diyet gibi iç kulaktaki sıvı basıncını arttıran durumlardan uzak durmak gerekir.

Meniere Hastalığı Ameliyatla düzelir mi?

Çok şiddetli ve tedaviye dirençli durumlarda uygulanan bazı cerrahi girişimler vardır:
-Endolenfatik şant (iç kulak sıvısının boşaltılması) veya dekompresyon (basıncın azaltılması) işlemi işitmeyi koruyan bir kulak ameliyatıdır. Vakaların yarıya yakınında baş dönmesi kontrol altına alınabilse de bu kontrol kalıcı değildir.
-Vestibüler nörektomi; denge sinirinin iç kulağı terkedip beyine girdiği yerde kesilmesi işlemidir. Baş dönmesinin kontrolünde daha etkilidir, ve iştime kaybı riski azdır.
-Labirentektomi ve işitme sinirinin kesilmesi : Bir tarafın iç kulağndaki işitme ve denge mekanizmalarının harap edilmesidir. Meniere hastasının etkilenmiş olduğu kulağı çok az duyuyorsa bu yöntem tercih edilebilir. Genellikle baş dönmesi atakları kontrol altına alınır. Ama işitme kaybı vardır.
-Ayrıca yukardaki cerrahi işlemlerden daha basit bir yöntem olan intratimpanik Gentamisin enjeksiyonu ( kulak zarı arkasından Gentamisin verilmesi) uygulanmaktadır. Bu işlemde de işitme kaybı riski vardır.

Atak sırasında ne yapmalıyım?

Akut atak sırasında yere uzanın. Gözlerinizi açun ve sabit bir noktaya odaklanarak olabildiğince hareketsiz kalmaya çalışın. Zaten kusmaya müsait olduğunuz için birşeyler yiyip, içmeye çalışmayın. Başdönmesinin şiddeti azaldıktan sonra yavaşça kalkın. Ataktan sonra muhtemelen kendinizi çok yorgun hissedecek ve uyku ihtiyacınız olacaktır.

Eğer kusma devam ederse ve 12-24 saat boyunca sıvı alamadıysanız doktorunuza ulaşın.

Ayrıca bir günlük tutmanızda fayda var. Atak olduğu gün veya bir gün öncesinde farklı neler yediniz, içtiniz? Uykusuz, yorgun muydnuz?...Bu sayede atağı neyin tetiklediğini daha iyi anlayabilrsiniz ve bu tetikleyicilerden kaçınırsınız.

Diyet, hastalığı nasıl etkiler?/ Nasıl beslenmeliyim?

Endolenf denilen iç kulaktakı sıvının içeriği normalde diğer vücut sıvılarından bağımsızdır. Sıvının hacmi ve içeriği sabittir. Ama iç kulak yapılarındaki bir bozukluk veya dejenerasyon sonucu bu sıvının bağımsız kontrolu kaybolur. Ve vücut sıvıları/kandaki değişimlerden etkilenerek dalgalanmalar olur. Bu dalgalanmalar kulakta basınç ve dolgunluk hissine, kulak çınlamasına, işitme kaybına ve dengesizliğe neden olur.
İç kulaktaki sıvı kandaki veya diğer vücut sıvılarındaki değişimden etkilenir. Örneğin tuz ve şekerden yüksek yiyecekler aldığınızda kandaki şeker ve tuz oranı yükselir, ve bu da iç kulaktaki sıvının yoğunluğunu değiştirir.

Diyetsel hedefler

 • Her öğünde eşit oranda yiyecek ve içecek almaya dikkat edin
 • Yüksek tuz içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Günlük yeterli miktarda sıvı alın. Egzersiz veya sıcakla oluşan sıvı kayıplarına dikkat edin. Bu durumlarda sıvı alımınızı arttırın.
 • Kafein içeren yiyecek ve içeceklerden (kahve, çay, çikolata)ve alkolden uzak durun. Kafein belirtilerinizin artmasına neden olan uyarıcı etkisi vardır, ayrıca kulak çınlamasında sesleri daha yüksek duyarsınız.
 • Sigaradan uzak durun. Nikotin kan damarlarını büzerek iç kulağın kanlanmasını azaltır ve belirtilerin ağırlaşmasına yol açar.

Ayrıca kafein içeren ilaçlar, aspirin ve bazı romatizma ilaçları kulak çınlamasına neden olabilir.

Akupunktur ve Meniere Tedavisi

Maraş Sağlık olarak biz diyoruz ki;

Hastada bir rahatsızlık varsa, sebebi de mutlaka vardır. Organizma bir bütün olduğu için, bir bölge arızalandığı zaman bütün vücut etkilenecektir. Dolayısıyla hastalığın kaynağına inmek önemlidir. Kaynak nedir?

Böyle bir rahatsızlıkta kaynak ya allerjik sistem ya da immunolojik zayıflıktır. Bu kaynağa inmeden uygulanan tedaviler yüzeysel olur.

Klinik tecrübelerimiz ve tedavi ettiğimiz hastaların ifadelerinden dolayı çok iyi biliyoruz ki akupunktur ile Meniere hastalığında mevut tedavi yöntemlerinden çok daha başarılı sonuçlar almaktayız. Bazı hastalarımızda ataklar tamamen kaybolurken, bazı hastalarımızda da atak sayısı ve şiddeti azalmaktadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Meniere hastalığının nedeni kesinlikle bilinmiyor. Yalnız hastalığın oluşmasında hazırlayıcı etkenlerin hepsinde akupunktur etkilidir. Ve Meniere hastalığının tedavisine daha bütüncül yaklaşan bir tedavi yoktur.

Akupunktur;

 • Bağışıklık sistemini dengeler. (allerji veya otoimmün hastalık hikayesi olanlarda bu hastalık daha sık görülür)
 • Ödem çözücü özelliği vardır. Kulak içinde oluşan ödem sebebiyle meydana gelecek denge kaybını ortadan kaldırır.
 • Uykusuzluk, halsizlik, stres gibi durumları ortadan kaldırır. (Stres atakları tetikleyen en önemli nedenlerdendir)
 • Akupunktur beyin oksijenlenmesini arttırarak beynin vucudun tüm organ ve dokularına doğru komutlar vermesini sağlar,
 • Tansiyonu dengeler.
 • Kan kolesterol ve şeker düzeyini düzenler.
 • Vücuttaki iç salgı bezlerini uyararak düzenli çalışmlarını sağlar.
 • Karaciğer ve böbrekleri uyararak vücuttaki toksinlerin atılmasını hızlandırır.
 • Bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar.

 

 

 

Fizik tedavi ve rehabilitasyon Nedir?

13.03.2023 12:34:16

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, bir hastanın fiziksel fonksiyonunu, hareketliliğini ve yaşam kalitesini geri kazandırmaya ve artırmaya yardımcı olan sağlık disiplinleridir.

Devamı

Osteopati Nedir?

13.03.2023 12:33:50

Osteopati, kas-iskelet sistemi ve genel sağlık ve refah arasındaki ilişkiye odaklanan, manüel tıpın bir türüdür.

Devamı

Manuel Terapi Nedir

13.03.2023 12:33:42

Manuel terapi, fizyoterapistlerin kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını teşhis etmek ve tedavi etmek için kullandığı elle yapılan bir tedavi yöntemidir.

Devamı

Pilates Nedir?

13.03.2023 12:29:36

Pilates, temel kas gücünü, esnekliği ve beden kontrolünü odak alan, düşük etkili bir egzersiz yöntemidir.

Devamı

Reformer Pilates Nedir?

13.03.2023 12:29:14

Reformer Pilates, direnç temelli egzersiz yapmaya izin veren bir ekipman olan Pilates reformer kullanarak yapılan bir Pilates türüdür.

Devamı

Schroth Terapisi Nedir?

13.03.2023 12:28:57

Schroth terapisi, omurganın yan eğrilikleri ile karakterize edilen skolyozu tedavi etmek için kullanılan özel bir fizik tedavi yaklaşımıdır.

Devamı

Bilgi ve randevu için bu formu doldurup gönderiniz. Uzmanlarımız size dönüş yapacaklardır.

...

İletişim Formu

BENİ ORAYA GÖTÜR B.Çamlıca / İstanbul

ARAYIN
WhatsApp